ZLATNO PERO
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZLATNO PERO

Forum za ljubitelje i odgajivace ptica , sitnih zivotinja , orintologije i zastitnike prirode
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga
Ključne reči
kanarinci kanarinaca boje stiglic prodaja
Zadnje teme
» NABAVKA I KUPOVINA PTICE
PATKE EmptyPet Mar 04, 2022 10:59 pm od SAŠA

» ČESTITKE I OBJAVE
PATKE EmptyPet Mar 04, 2022 10:52 pm od SAŠA

» UZGOJ RAZLIČITIH EVROPSKIH PTICA
PATKE EmptyPet Feb 14, 2020 3:45 pm od BOCKA

» DOBRO DOSLI
PATKE EmptyPet Mar 14, 2014 2:50 pm od Miki

» BOCKINE PTICE
PATKE EmptySub Sep 28, 2013 12:36 pm od BOCKA

» zoran mutacije majora
PATKE EmptyPet Sep 27, 2013 1:53 pm od Miki

» UDOMLJAVANJE PASA
PATKE EmptyUto Sep 10, 2013 11:10 pm od SAŠA

» UDRUŽENJE ZLATNO PERO - KRUŠEVAC
PATKE EmptyPet Avg 16, 2013 5:16 pm od Miki

» Pitanje za genetičare
PATKE EmptyČet Avg 08, 2013 2:43 pm od Miki

» Povoci za ptice
PATKE EmptyNed Jul 14, 2013 4:17 pm od Parrotgirl

PRIJATELJI
DOKUMENTACIJA ZA TRGOVINU PTICAMA
PATKE EmptySub Mar 09, 2013 10:24 pm od SAŠA
Којим правним актима је регулисана област прекограничног промета и трговине заштићеним врстама у Србији?

Национални прописи који регулишу контролу промета заштићеним врстама су:
Закон о потврђивању Конвенције о …

Komentari: 0
Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине
PATKE EmptySre Feb 13, 2013 11:59 am od Miki
ОДСЕК ЗА ЗАШТИТУ БИОДИВЕРЗИТЕТА
У Одсеку за заштиту биодиверзитета обављају се послови који се односе на: праћење спровођења закона којим се уређује и обезбеђује заштита, унапређење и одрживо коришћење …

Komentari: 3
USLOVI DRZANJA I NACIN OBELEZAVANJA PTICA I ZASTICENIH VRSTA
PATKE EmptySub Feb 09, 2013 8:55 pm od Miki
PRAVILNIK
O USLOVIMA DRŽANJA, NAČINU OBELEŽAVANJA I EVIDENTIRANJA
DIVLJIH ŽIVOTINJA U ZATOČENIŠTVU
("Sl. glasnik RS", br. 86/2010)

II USLOVI DRŽANJA DIVLJIH ŽIVOTINJA U ZATOČENIŠTVU
Član 4
Uslovi držanja divljih životinja u zatočeništvu dati su u Prilogu I Uslovi u pogledu prostora,
opreme i brige o životinjama, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov …

Komentari: 4
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar

 

 PATKE

Ići dole 
AutorPoruka
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

PATKE Empty
PočaljiNaslov: PATKE   PATKE EmptyPon Feb 11, 2013 11:38 pm

MOSUSNA PATKA

[img]PATKE Mosusnipar [/img]

PATKA ZA SVE MERIDIJANE



Najrasprostanjenija mošusna plovka

Polazeći od krajnjeg severa pa do krajnjeg juga naše zemlje teško se može naći i jedno mesto ili selo u kojem nema barem desetak mošusnih pataka, a negde i par stotina. Zbog svoje rasprostarnjenosti i lakog odgoja predstavljaju jednu od najraprostranjenijih vrsta kod nas.
Mošusne patke (cairina moschata) ili kako ih još nazivaju gluvare ili japanke, nastale su u oblastima Južne Amerike i Meksika, a manjim delom u Severnoj Americi (donji tok reke Rio Grande, Teksas, SAD).
U divljem obliku ove patke nastanjuju močvarna područja sa dobro razgranatim drvećem na kojem, za razliku od ostalih pataka, borave dosta često.
Izvorna boja mošusnih pataka kreće se od potpuno crne (sa zelenim odsjajem perja) pa do bele, uz sve prelazne šarene oblike. Procesom pripitomljavanja nastali u primerci drugih boja poput smeđe i plave.


Odlike
Kada je reč o divljim oblicima, ove velike patke dosegnu težinu od 1,3 kg (ženke), pa do 3,2 kg (mužjaci), dok su domaće patke krupnije. Potpuno odrasle ženke dostižu masu oko 3 kg, a mužjaci od 5 do 6 kg, a prema nekim autorima i više.
Unutar vrste, osim kroz veličinu, polni dimorfizam jasno je izražen i sekundarnim polnim obeležjem, pri čemu mužjaci imaju znatno jače razvijene mesnate izraštaje crvene boje koji se nalaze oko kljuna i očiju, izraženiju “krunu” na glavi i jači rep. Pri tome takođe poželjno je znati da ove patke imaju mogućnost podizanja i spuštanja perja (krune) na glavi (zavisno od raspoloženja i međusobne komunikacije) kao i učestalo pokretanje repa levo i desno, naročito mužjaci. Telo je masivno, vodoravno noseno i dugačko.
Mužjaci mošusnih patki se uglavnom oglašavaju raznim oblicima šištanja, a ženke vrlo tihim glasom. Kada se nalaze u opasnosti mogu se oglašavati izuzetno bučno.


Odgoj
Mosusne patke su dobre i privržene majke, legu se dva do tri puta godišnje. Tokom godine ženka snese oko 60 jaja bele boje za čiju oplodnju nije potrebna voda kao kod ostalih vrsta pataka. Ukoliko im se ne sakupljaju jaja, ženka kada snese petnaestak, sama se razleže. Na jajima leži pet nedelja. Ako im iz bilo kog razloga nastrada gnezdo, ženka će sneti nova jaja, ali ako primeti da odgajivač sakuplja jaja, često ume da promeni lokaciju gnezda. Pačići brzo napreduju i sa 12 nedelja starosti mužjaci su teški tri do četiri kilograma, a slabiji pol oko dva. S obzirom da su dobre majke, koriste se za odgajanje podmlatka ostalih rasa plovuša, ali i ćuraka.

Mužjak uglavnom ima vrlo malo udela u odgoju pačića, osim što ih požrtvovano čuva.
Kada se odgajaju sa drugim vrstama živine, ali i sa svojim srodnicima, mošusne patke su relativno agresivna vrsta i ako nije reč o izrazito agresivnim muzjacima uglavnom imaju dobar odnos sa ostalim vrstama živine.
Ova vrsta plovki nije izbirljive naravi, što se tiče hrane, ali im treba obezbediti dosta trave koja im predstavlja osnovnu hranu.
Ženke ove vrste zadržavaju letnu sposobnost tokom celog života, dok mužjaci usled velike telesne mase gotovo da ne lete.
Ovo je ekonomska rasa plovuša koja se najčešće gaji zbog kvalitetnog mesa i jaja ali se sve više gaji i kao ukrasna perad. Za izlaganje na izložbama prstenuju se prstenjem broj 22 za mužjake, a 20 za ženke.

Preuzeto sa sajta Ukrasna živina
Nazad na vrh Ići dole
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

PATKE Empty
PočaljiNaslov: Re: PATKE   PATKE EmptyPon Feb 11, 2013 11:50 pm

INDIJSKA PATKA TRKACICA

[img]PATKE Indijskapatkatrkacica [/img]

DOBRA NOSILJA ALI LOSA DADILJA

Još u prošlom veku gajene su u Evropi patke slične današnjim patkama trkačicama. Pominje se da je još 1878. godine postojala patka po obliku slična pingvinu, koja je došla u Evropu iz istočne Azije, ali je tad gajena samo u zoo vrtovima. Godinu dana kasnije, dolazi iz Indije u Englesku jedna slična patka, samo sitnija. Ova vrsta pataka privukla je veliko interesovanje zbog svog ljupkog i uspravnog hoda i izuzetne pokretljivosti. Oko njenog imena je bilo čestih razmimoilaženja, konačno je "indijska patka trkačica" postao izraz koji se ustalio među odgajivačima.

Izgled
Standard predviđa mere u kojima 1/3 dužine čini vrat, a 2/3 telo. Lep, slobodno zauzet stav predstavlja ideal. Standard zahteva da su bedra i noge vidno ”dugačke”. Ne bi bilo dobro koristiti u odgajanju previsoke, ali ni "preduboke" jedinke.
Treba obratiti pažnju na zadnji deo tela koji igra veliku ulogu. Ako se i teži odgajivanju kratkog zadnjeg dela, ne sme se u tome prenagliti, jer je trkačica poznata kao patka nosilja, a živina koja nosi treba da ima volumen tela (trbuh za nošenje).
Poželjan tanki oblik tela, kao putujuća vinska boca, bez ivica u prelazima, ne može se postići regulisanjem ishrane. Idealna težina za patke trkačice je kod mužjaka 2kg, a kod ženki 1.75kg.
Glava treba da bude suva, što znači bez obraza kao i da lepo prelazi u vrat, a uz to donji deo kljuna treba da bude jedva vidljiv.
Glava i kljun treba da budu jednake dužine tj. da se od vrha kljuna do zadnjeg dela glave pruža jedna linija.

Nosivost
Odlika indijskih pataka trkačica je dobra nosivost, a meso im je ukusno i protkano vlaknima bez žilica. Trkačice u pogledu ishrane nisu veliki probirači, jedu gotovo sve. Ukoliko nisu zatvorene veći deo dana provode na nogama u potrazi za slatkim zalogajem, pre svega, za puževima.
Prema tome, one se smatraju izuzetnim lovcima na puževe.
Ako imamo izbor slobodnog ispusta, patke treba puštati nakon snešenih jaja u svojim gnezdima, jer one nose u jutarnim časovima. Pustimo li ih pre, one će nositi jaja bilo gde.
Ovaj običaj gubljenja jaja nije poznat kod drugih rasa pataka. Kako je poznato da sve dobre nosilje nemaju razvijen instikt razleganja i izvođenja podmlatka osim u retkim slučajevima, zbog toga je za njenu reprodukciju neophodna druga rasa koja je dobra kvočka ili upotreba inkubatora.

Preuzeto sa sajta Ukrasna živina
Nazad na vrh Ići dole
 
PATKE
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
ZLATNO PERO :: OSTALE ZEBE I DRUGE PTICE :: UKRASNA ZIVINA-
Skoči na: