ZLATNO PERO
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZLATNO PERO

Forum za ljubitelje i odgajivace ptica , sitnih zivotinja , orintologije i zastitnike prirode
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga
Ključne reči
kanarinci kanarinaca stiglic prodaja boje
Zadnje teme
» NABAVKA I KUPOVINA PTICE
CRVENDAĆ EmptyPet Mar 04, 2022 10:59 pm od SAŠA

» ČESTITKE I OBJAVE
CRVENDAĆ EmptyPet Mar 04, 2022 10:52 pm od SAŠA

» UZGOJ RAZLIČITIH EVROPSKIH PTICA
CRVENDAĆ EmptyPet Feb 14, 2020 3:45 pm od BOCKA

» DOBRO DOSLI
CRVENDAĆ EmptyPet Mar 14, 2014 2:50 pm od Miki

» BOCKINE PTICE
CRVENDAĆ EmptySub Sep 28, 2013 12:36 pm od BOCKA

» zoran mutacije majora
CRVENDAĆ EmptyPet Sep 27, 2013 1:53 pm od Miki

» UDOMLJAVANJE PASA
CRVENDAĆ EmptyUto Sep 10, 2013 11:10 pm od SAŠA

» UDRUŽENJE ZLATNO PERO - KRUŠEVAC
CRVENDAĆ EmptyPet Avg 16, 2013 5:16 pm od Miki

» Pitanje za genetičare
CRVENDAĆ EmptyČet Avg 08, 2013 2:43 pm od Miki

» Povoci za ptice
CRVENDAĆ EmptyNed Jul 14, 2013 4:17 pm od Parrotgirl

PRIJATELJI
DOKUMENTACIJA ZA TRGOVINU PTICAMA
CRVENDAĆ EmptySub Mar 09, 2013 10:24 pm od SAŠA
Којим правним актима је регулисана област прекограничног промета и трговине заштићеним врстама у Србији?

Национални прописи који регулишу контролу промета заштићеним врстама су:
Закон о потврђивању Конвенције о …

Komentari: 0
Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине
CRVENDAĆ EmptySre Feb 13, 2013 11:59 am od Miki
ОДСЕК ЗА ЗАШТИТУ БИОДИВЕРЗИТЕТА
У Одсеку за заштиту биодиверзитета обављају се послови који се односе на: праћење спровођења закона којим се уређује и обезбеђује заштита, унапређење и одрживо коришћење …

Komentari: 3
USLOVI DRZANJA I NACIN OBELEZAVANJA PTICA I ZASTICENIH VRSTA
CRVENDAĆ EmptySub Feb 09, 2013 8:55 pm od Miki
PRAVILNIK
O USLOVIMA DRŽANJA, NAČINU OBELEŽAVANJA I EVIDENTIRANJA
DIVLJIH ŽIVOTINJA U ZATOČENIŠTVU
("Sl. glasnik RS", br. 86/2010)

II USLOVI DRŽANJA DIVLJIH ŽIVOTINJA U ZATOČENIŠTVU
Član 4
Uslovi držanja divljih životinja u zatočeništvu dati su u Prilogu I Uslovi u pogledu prostora,
opreme i brige o životinjama, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov …

Komentari: 4
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar

 

 CRVENDAĆ

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ EmptyNed Feb 10, 2013 1:37 am

[img]CRVENDAĆ 27281223807704954626970 [/img]

Crvendać [Erithacus rubecula]

Mala ptica, veličine vrapca, dužine oko 15cm. Ima nešto duže noge, pa je cela ptica viša od vrapca. Sa gornje strane [leđa, rep i krila] je maslinasto-sive boje, dok su grlo i grudi kao i čelo i glava sa strane žutocrvene boje, odakle mu i potiče ime. Stomak je bele boje. Ovako su obojeni i mužjak i ženka, dok su mladunci neupadljive svetlo mrke boje sa svetlijim i tamnijim pegama.

Naseljava gotovo celu Evropu i zemlje oko Sredozemnog mora, izuzev Islanda, južnih delova Španije i Francuske i severnih skandinavskih zemalja. Na istok se populacija crvendaća prostire do Altaja.

Crvendać naseljava vlažne, zasenjene različite tipove šuma, guste šibljake, parkove i vrtove, ali najradije bira stare bukve ili mešovite šume. Gnezdi se na tlu ili na trulim panjevima i žbunju blizu površine zemlje. Postoje podaci da su gnezda nalažena i u šupljinama stabala ili napuštenim gnezdima u starim zidinama i kamenjarima, ali su to ipak izuzeci. Gnezdo pravi od stabljika i mahovine a iznutra ga oblaže vlatima trave. Od aprila do jula nosi 5 [3-9] žućkastih jaja sa crvenosmeđim pegama. Mužjak i ženka sede na jajima oko dve nedelje a o mladuncima se brinu još desetak dana. Prvi poletarci izleću iz gnezda u julu a roditelji odmah počinju novo leglo, ukoliko dozvole vremenski uslovi. Odrasli crvendaći kao i njihovi mladunci hrane se uglavnom insektima, podkornjašima, crvolikim životinjama, malim puževima i bobicama. U vreme prehranjivanja mladunaca, povećava se "potrošnja" različitih insekata i njihovih larvi, pa se može reći da u tom periodu crvendaći predstavljaju prave čistače šuma i parkova od raznih štetočina.

Crvendać nije prava selica, nego je više skitalica, seli se po celoj Evropi ali se pomera od visinskog pojasa prema podnožju planina i nizijama. Prilikom prave seobe, pojedina jata posećuju Severnu Afriku, Siriju, Palestinu i Persiju. Prolećna seoba je u martu [pojavljuju se kod nas] a jesenja u oktobru i novembru [tada uglavnom napuštaju naše krajeve]. Ipak, crvendać se i zimi veoma često može videti po našim parkovima u kojima pokušava da nađe hranu. Ponekad su to naše ptice a nekad došljaci iz severnijih i hladnijih krajeva ili viših predela.

Crvendać je veoma živahna i lepa ptičica. Ukoliko se pažljivije posmatra po parkovima, brzo se primete njegove bravure po žbunju, skokovi između stabala i lepršanje po zemlji. Leti vrlo okretno i čas lebdi a čas vitla po vazduhu. Naročito su interesantne bitke mužjaka, ukoliko se jedan nađe na tuđoj teritoriji koju vlasnik ljubomorno čuva. Tada može doći i do veoma ozbiljnih sukoba u kojima slabiji strmoglavce i veoma vešto provlačeći se kroz žbunje beži i spasava glavu. Mužjak najradije stoji na nekoj uzdignutijoj grani, uspravan i sa opuštenim krilima i peva. Njegova pesma je slična zvuku frule a prekida se glasnim ćurlikanjem i traje od jutra do sutona. Pritom, mužjak naduva grkljan tako da mu se crvenkasto perje našušuri na grudima. Pesma crvendaća kod nas najavljuje proleće i počinje već početkom marta a takođe najavljuje jesen. U zimskim skrovištima crvendaći su mirni i tihi ali i tada koriste svaki sunčev zrak da bi počeli sa pesmom.

U Beogradu [i drugim većim gradovima našeg podneblja] su crvendaći dosta česti u većim i manjim parkovima gotovo preko cele godine dok se zimi često doseljavaju iz severne Evrope. Zimska skloništa biraju u žbunju i gustim granama i zasadima blizu zemlje. To je period u kome je veoma korisno ostavljati im zrnastu hranu na specijalnim drvenim hranilicama. To je takođe potrebno raditi i početkom njihovog gnežđenja, kada prirodne hrane još nema dovoljno. Praćenjem crvendaća zimi i u proleće lako se može ustanoviti gde se najviše skrivaju, pa na ta mesta treba i postaviti hranilice

Pošto su gnezda uglavnom blizu zemlje ili na samoj zemlji, treba voditi računa da se na njih ne zgazi iili da se gnezdo ne obori sa grane. Ni u kom slučaju ne sme se dirati gnezdo jaja ili mladunci jer su roditelji spremni da ga napuste i da celo potomstvo propadne.

Nekada su crvendaći bili veoma omiljeni za držanje u kavezima, ali je mnogo lepše očuvati ih u prirodi i slušati njihovu lepu pesmu po parkovima i vrtovima u našoj sredini.

Ovde mozete cuti prelepu pesmu crvendaca

http://www.arkive.org/species/ARK/birds/Erithacus_rubecula/Erithacus_rubecula_00.html?movietype=wmMed
Nazad na vrh Ići dole
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: Re: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ EmptyUto Feb 12, 2013 3:33 pm

Desilo mi se nešto zaista zanimljivo. Moj crvendać (3 god.) je u zadnjem mitarenju promenio boju krila i repa u belo! Do teda je pevao sasvim solidno ali od ovog poslednjeg mitarenja ni da pusti glas. Inače je u pitanju izvanredno mirna i pitoma ptica, puštam ga da slobodno leti po kući. Zanima me da li je nedostatak nekog sastojka u ishrani doveo do ove promene kod njega ili je nešto drugo u pitanju? Doduše meni je ovakav još lepši i interesantniji ali me brine to što je načisto prestao da peva. pale
Nazad na vrh Ići dole
Miki
BOS
BOS
Miki


Broj poruka : 111
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 45
Lokacija : Krusevac

CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: Re: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ EmptySre Feb 13, 2013 1:18 am

zapevace na prolece. Very Happy

verovetno je nedostatak nekih vitamina a mozda i prirodna starost.

nek je ziv i zdrav. cheers
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/profile.php?id=1476657897
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 18
Datum upisa : 18.02.2013
Godina : 76
Lokacija : Macedonia

CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: Re: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ EmptyPon Feb 18, 2013 6:40 pm

SAŠA ::
Desilo mi se nešto zaista zanimljivo. Moj crvendać (3 god.) je u zadnjem mitarenju promenio boju krila i repa u belo! Do teda je pevao sasvim solidno ali od ovog poslednjeg mitarenja ni da pusti glas. Inače je u pitanju izvanredno mirna i pitoma ptica, puštam ga da slobodno leti po kući. Zanima me da li je nedostatak nekog sastojka u ishrani doveo do ove promene kod njega ili je nešto drugo u pitanju? Doduše meni je ovakav još lepši i interesantniji ali me brine to što je načisto prestao da peva. pale


Zdravo Saša,
Pretpostavljam da znaš da su slavuj i crvendač iz iste vrste familije, ovo napominjem jer isti slučaj desio se kod mene pre nekoliko godina da su peradi po krila i repu kod slavuja dobili bjeline od prilike kao persiski golub.
Po literaturi to se dešava i kod ostalih ptica, odnosno u nedostatku raznolike prirodne hrane tada dolazi do tako zvani parcijalni albinizam.
To nije nikakav uzrok da Tvoj Dačo ne pjeva, pojačaj malo proteine i vitamine i upravo u ovom mesecu dolazi period kad počinje crvendač zajedno sa Kosom da najavljuju dolazak proleča.
Otvori ovaj link da vidiš kako je izgledala moja Slavujka prilikom pustanja u prirodi. https://www.youtube.com/watch?v=IUDXMH58JXc&list=UUtBlDQqUyGhRwvcaX7Y8rHA&index=28

Pozdrav Bocka
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ptici-faunanaevropa.com
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 18
Datum upisa : 18.02.2013
Godina : 76
Lokacija : Macedonia

CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: Re: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ EmptyPon Feb 18, 2013 6:47 pm

Do Administratora,

Primetio sam prilikom postavljanje posta za crvendača isti post pojavio se u dve teme.
Pozdrav Bocka
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ptici-faunanaevropa.com
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: Re: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ EmptyPon Feb 18, 2013 8:04 pm

U pravu si Bocka što se tiče onog belila na mom crvendaću. Potpuno ista stvar kao i kod ovog slavuja što si ga pustio na slobodu. Nadam se još samo da propeva i sve je ok. Čudi me samo da si se odlučio da vratiš u prirodu tvog slavuja, s obzirom da se sasvim adaptirao na život u kavezu. Verovatno znaš i sam da skoro ni jedna ptica koja je izvesno vreme provela u kavezu ne ume prosto da se snađe posle u prirodi i neminovno je osuđena na propast. Čak je i zakonom o Zaštiti prirode i dobrobiti životinja zabranjeno ovakvo puštanje ptica i životinja u prirodu, već se one upućuju u prihvatilišta da se postepeno naviknu na ponovni život u prirodi a tek potom se puštaju na slobodu.
Nemoj da misliš da imam nešto protiv tvog gesta, baš naprotiv, ali želim da i ostali shvate poentu puštanja ptica iz kaveza nazad u prirodu. Vrlo često se time postiže sasvim kontra efekat i praktično takvu pticu osuđujemo na smrt.
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 18
Datum upisa : 18.02.2013
Godina : 76
Lokacija : Macedonia

CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: Re: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ EmptyPon Feb 18, 2013 10:21 pm

Zdravo Saša,
Sve si u pravo šta si naveo, međutim nisam ni ja "kuče od juče", ta slavujka (ženka) prezimila je u volieru na -20 stepena i postoji snimljen klip sa kim sam hteo ubediti neke "velike stručnjake" da mekokljunci ne mogu preživeti zbog niskih temperatura, no to da ostavimo to ja za neku drugu temu.
Ova ženka je bila prava retkost (plemič) i zadnju godinu bila je smeštena u volieru zajedno sa ostalim pticama.
Za to vreme ona se žestoko borila oko hrane i prostora u volieru, jednostavno socijalizirala se sa svim pticama a bogami ona je dominirala u svakom pogledu.
Kad došlo pravo vreme ja sam tu pticu pustio na teritoriju gde ima preko 30 gnjezda od slavuja odnosno pustio sam je kad su prvi slavuji pristugli.
Ptica je bila kao stara uhvačena i nakon drugu godinu čuvanja pustio sam je u punoj kondicii.
Nakon desetak minuta ptica je shvatila da je vračena u prirodi i nestala je odazivajuči se slavujima.
Bio sam siguran 100% da če bez problema srečno da se uda i formira svoju porodicu cheers
Slavuj je alkiran sa mojom otvorenom alkicom na koju stoi moje ime, pa ako nekad Question Idea cheers

Pozdrav Bocka

PS. evo još jedan klip sa Slavkom https://www.youtube.com/watch?v=L4X0Wv9HNZI&list=UUtBlDQqUyGhRwvcaX7Y8rHA&index=26
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ptici-faunanaevropa.com
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: Re: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ EmptyPon Feb 18, 2013 11:14 pm

Nisam ni sumnjao u tebe Bocka da si "stari vuk" - hahahah. Ono o puštanju ptica sam napisao zbog svih onih koji možda nisu baš upućeni u te stvari najbolje a i onih što bi popuštali i ribice iz akvarijuma u naše reke. A veruj mi da ima i takvih, pogotovu u poslednje vreme. Sve neki "zaštitari" a ne vide dalje od novčanika ništa - čast izuzecima.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





CRVENDAĆ Empty
PočaljiNaslov: Re: CRVENDAĆ   CRVENDAĆ Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
CRVENDAĆ
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
ZLATNO PERO :: PTICE PEVAČICE :: Insektovorne ptice MEKOKLJUNCI-
Skoči na: