ZLATNO PERO
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZLATNO PERO

Forum za ljubitelje i odgajivace ptica , sitnih zivotinja , orintologije i zastitnike prirode
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga
Ključne reči
kanarinci kanarinaca boje prodaja stiglic
Zadnje teme
» NABAVKA I KUPOVINA PTICE
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyPet Mar 04, 2022 10:59 pm od SAŠA

» ČESTITKE I OBJAVE
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyPet Mar 04, 2022 10:52 pm od SAŠA

» UZGOJ RAZLIČITIH EVROPSKIH PTICA
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyPet Feb 14, 2020 3:45 pm od BOCKA

» DOBRO DOSLI
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyPet Mar 14, 2014 2:50 pm od Miki

» BOCKINE PTICE
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptySub Sep 28, 2013 12:36 pm od BOCKA

» zoran mutacije majora
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyPet Sep 27, 2013 1:53 pm od Miki

» UDOMLJAVANJE PASA
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyUto Sep 10, 2013 11:10 pm od SAŠA

» UDRUŽENJE ZLATNO PERO - KRUŠEVAC
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyPet Avg 16, 2013 5:16 pm od Miki

» Pitanje za genetičare
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyČet Avg 08, 2013 2:43 pm od Miki

» Povoci za ptice
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyNed Jul 14, 2013 4:17 pm od Parrotgirl

PRIJATELJI
DOKUMENTACIJA ZA TRGOVINU PTICAMA
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptySub Mar 09, 2013 10:24 pm od SAŠA
Којим правним актима је регулисана област прекограничног промета и трговине заштићеним врстама у Србији?

Национални прописи који регулишу контролу промета заштићеним врстама су:
Закон о потврђивању Конвенције о …

Komentari: 0
Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptySre Feb 13, 2013 11:59 am od Miki
ОДСЕК ЗА ЗАШТИТУ БИОДИВЕРЗИТЕТА
У Одсеку за заштиту биодиверзитета обављају се послови који се односе на: праћење спровођења закона којим се уређује и обезбеђује заштита, унапређење и одрживо коришћење …

Komentari: 3
USLOVI DRZANJA I NACIN OBELEZAVANJA PTICA I ZASTICENIH VRSTA
ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptySub Feb 09, 2013 8:55 pm od Miki
PRAVILNIK
O USLOVIMA DRŽANJA, NAČINU OBELEŽAVANJA I EVIDENTIRANJA
DIVLJIH ŽIVOTINJA U ZATOČENIŠTVU
("Sl. glasnik RS", br. 86/2010)

II USLOVI DRŽANJA DIVLJIH ŽIVOTINJA U ZATOČENIŠTVU
Član 4
Uslovi držanja divljih životinja u zatočeništvu dati su u Prilogu I Uslovi u pogledu prostora,
opreme i brige o životinjama, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov …

Komentari: 4
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar

 

 ANIFLA ILI KONOPLJARKA

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

ANIFLA ILI KONOPLJARKA Empty
PočaljiNaslov: ANIFLA ILI KONOPLJARKA   ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptySub Feb 09, 2013 11:49 am

[img]ANIFLA ILI KONOPLJARKA 1072qi [/img]

KONOPLJARKA ( Fringilla cannabina)

Mnogi ljubitelji zeba stavljaju konopljarku na prvo mesto. Ta pevačica nije tako lepa, jer joj je perje smeđe, tamno, svetlo i pepeljasto, veličine tela 13cm. Ono što krasi mužijaka konopljarke su jarke, kao karmin crvene boje perja na prsima i temenu. Nažalost, ta crvena boja u kavezu znatno potamni a može se donekle oživeti ako se konopljarkama u vremenu mitarenja daju razne divlje bobice i šargarepa.
Konopljarka obična ili kako je zovu, crvena konopljarka, živi u svim predelima naše zemlje, sem na visokim planinama. Čim počne jesen konopljarke se skupljaju, formiraju ogromna jata i krstare poljima. Padaju nisko na razne korove po oranicama i livadama. Često se udružuju sa drugim zebama, mada su mnogo opreznije od drugih zeba i izbegavaju ljudska naselja.
Obično u aprilu počinju da se pare i gnezde. Gnezdo grade iznad zemlje, na malom drveću ili po žbunovima. Pare se dva - tri puta godišnje. Često se može videti na manjem prostoru više gnezda, što ukazuje na to da žive u miru. Mlade hrane i mužijak i ženka.
Po prirodi konopljarka je jako plašljiva ptica. Hrani se mešavinom semena, kao i kanarinac. Pogrešno je da se hrani samo konopljem, jer se tada jako ugoji, prestane da peva, pa čak i ugine. Povremeno joj treba davati suvo povrće i slatko voće.
Ono zbog čega se konopljarka gaji je njena pesma, koja je bogata promenama u raznim partijama ili melodijama. Neke melodije njene pesme, kanarinci rado primajui zbog toga su takvi kanarinci jako traženi. Pozivni glas konopljarke je " gek" ili " geker", a dodaje se i " li", što zvuči dosta dobro. Pesma počinje sa "gekgek", ali se tim glasovima dodaju tonovi frule, sa mnogo promena i prijatnih melodija i tonova.
Iz knjige Ptice pevačice - B.V.
Nazad na vrh Ići dole
popbl
clan
clan
popbl


Broj poruka : 33
Datum upisa : 11.02.2013

ANIFLA ILI KONOPLJARKA Empty
PočaljiNaslov: Re: ANIFLA ILI KONOPLJARKA   ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyUto Feb 12, 2013 11:28 am

Poslije stiglica meni je juris (tako ga zovemo ovde u B.Luci) ptica koju bas obozavam ,imam momentalno 3 komada. Naj veci minus kod njih je sto su jako nemirni u kavezu . Ovde kod mene nema nikog ko se bavi uzgojem odnosno nikog ko je uspio izleci konopljara u kavezu. ja ih volim zbog njihove pjesme i kad god ulazim ili izlazim iz pticarnika oni se OBAVEZNO jave svojom pjesmom.kao da me pozdravljaju Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

ANIFLA ILI KONOPLJARKA Empty
PočaljiNaslov: Re: ANIFLA ILI KONOPLJARKA   ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyUto Feb 12, 2013 10:17 pm

Kod aniflana je karateristično da traži da stalno u kavezu ima grita ili svežeg sitnog peska, verovatno zbog probave. Što reče Pop, njegova me pesma posebno fascinira i jako mi je draga, baš zato što je neobična i specifična.
Do skoro sam imao jednog mužijaka koji je bio kod mene skoro 5 god. i sa njime sam uspešno bastardirao ali je na žalost skoro preminuo. Verovatno od starosti jer nije pokazivao nikakve znake bolesti.
Sa pravilnom ishranom oe ptice mogu zaista uspešno i lepo da se gaje. Naglasio sam ishranu zbog toga što su jako skloni gojaznosti pa im se hrana mora dobro izbalansirati. Čim se ugoje postaju lenji i neaktivni tako da i prestanu sa pesmom.
Nazad na vrh Ići dole
Miki
BOS
BOS
Miki


Broj poruka : 111
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 45
Lokacija : Krusevac

ANIFLA ILI KONOPLJARKA Empty
PočaljiNaslov: Re: ANIFLA ILI KONOPLJARKA   ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptySre Feb 13, 2013 1:16 am

Ja sam uvek imao bar po jednog izuzetnog aniflana. Neverovatno da su uvek bili mirni u kavezu, i svi ovde koji me znaju odusevljavali su se njihovom pesmom i ponasanjem.
Izuzetna pesma, po meni rame uz rame sa stiglicima, cak po meni stiglice sam cuvao raze, poneki nisu zadovoljili pesmom, ali aniflan je svaki bio na visini zadatka, nema tog koji posle izvesnog vremena i dobrog odgoja ne opravda to svojom pesmom, dok kod stiglica to i nije pravilo.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/profile.php?id=1476657897
SAŠA
BOS
BOS
SAŠA


Broj poruka : 277
Datum upisa : 09.02.2013
Godina : 61
Lokacija : Kraljevo

ANIFLA ILI KONOPLJARKA Empty
PočaljiNaslov: Re: ANIFLA ILI KONOPLJARKA   ANIFLA ILI KONOPLJARKA EmptyUto Feb 19, 2013 2:37 pm

Često se među ptičarima vodi diskusija oko vrsta aniflana kod nas. Zvanično su priznate i postoje tri vrste ove divne ptice kod nas:

Carduelis Canabinna Linnet

[img]ANIFLA ILI KONOPLJARKA 1072sp [/img]
Ova je vrsta najčešća i najzastupljenija kod nas a među ptičarima je poznata kao običan ili crveni aniflan.

Severni aniflan (Carduelis Flammeus Redpoll)

[img]ANIFLA ILI KONOPLJARKA 9424x [/img]
U našim krajevima se najčešće naziva severna anifla.

Planinska anifla ili kamenjar (Carduelis flavirostris Twite)


[img]ANIFLA ILI KONOPLJARKA Twite4 [/img]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





ANIFLA ILI KONOPLJARKA Empty
PočaljiNaslov: Re: ANIFLA ILI KONOPLJARKA   ANIFLA ILI KONOPLJARKA Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
ANIFLA ILI KONOPLJARKA
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
ZLATNO PERO :: PTICE PEVAČICE :: KONOPLJAR-
Skoči na: